در دسامبر 2015 در آمریکا  کتابی تحت عنوان " استراحت: چرا زمانی که کمتر کار میکنید بازدهی بهتر دارید؟" منتشر شد.در این کتاب آلکس سوجینگ کیم پانگ نویسنده ی کتاب اظهار داشته است که استراحت های کوتاه برای خلاقیت و بازدهی بسیار اساسی هستند.پانگ مشاور ارشد  در تحقیقات والس است  و به عنوان استاد مدعو در دانشگاه استنفورد تدریس میکند. پانگ در حوزه ی خواب و بازی ، استراحت های کوچک و ورزش و تاثیرات آن ها بر فعالیت های شناختی کار کرده است. در متن زیر خلاصه ای صحبت های وی در مورد اهمیت و تحقیقات در مورد نحوه ی استراحت و تاثیر آن بر فعالیت های شناختی در مجله ی سایبنتفیک آمریکن آمده است.

دلیل نگارش کتاب چیست و ایده ی اولیه  ان از کجا نشئت گرفت؟

ایده ی نگارش این کتاب  از آن جا شروع شد که تناقض آشکاری را در زندگی  افرادی  مشهور و خلاقی دیدم. افرادی مانند چالرز داروین، استفان کینگ،مایا انگولا و ... این افراد با توجه به عشقی به کارشان  داشته اند شناخته میشوند اما اگر شما ساعات کاری آن ها را مشاهده کنید متوجه خواهید شد که به طرز عجیبی ساعات کاری آنان بسیار پایین است. زندگی و بزرگ شدن در منطقه ی دره سیلیکون نیازمند کار و تلاش فروان است چرا که کار زیاد امری عادی تلقی میشود . افرادی وجود دارند که رویه ی دیگری دارند  و در کار خویش نیز موفق هستند.

من مشتاق شدم تا بدانم که آیا راز این افراد فقط در نحوه ی کارشان و استعاداهایشان است یا بخاطر میزان استراحت و نحوه ی فراغت آن ها از کارشان هست؟ که متوجه شدم میزان استراحت این افراد با هم متفاوت است.موضوعی که من متوجه شدم که مجموعه ای از افراد  دانشمند و هنرمند و نویسنده وجود دارند که به شدت چند روز کار میکنند و بعد به روش های مختلف استراحت های طولانی دارند. استراحت چیزی است که ما انسان به طور طبیعی  آن را میدانیم اما استراحت میتواند به عنوان مهارت نیز تلقی گردد.

شما چگونه استراحت را تعریف میکنید وبزرگترین تصورات غلط در مورد استراحت چیستند؟

چیزی که من در کتابم به عنوان استراحت عنوان کردم  فرایندی است که باعث تجدید قوا میشود و جالب این جاست که اصلا فرایندی منفعل نیست. چیزی که ما استراحت میدانیم این است که در حالت دراز کشیدن پاها را بر روی دیوار قرار بدهیم و در حالی که نوشابه میخوریم تلویزیون نگاه کنیم. برای افرادی که جامعه یآماری تحقیق من بودند موضوع استراحت بسیار متفاوت تر از این تعریف بود و بیشتر به نوعی ورزش شبیه بود. این افراد به پیاده روی های طولانی میرفتند و به کوهنوردی میپرداختند. شاید به نظر شما این فعالیت ها خیلی به نمرکز فکری و فعالیت مغزی احتیاج دارند اما برای ان ها ، این فعالیت ها ، چیزی است که آنان را از زندگی عادیشان دور میکند.

به نظر شما چرا فرهنگ کاری جدی ارزش استراحت را نادیده میگیرد و بر کار بدون وقفه تاکید دارد؟

فرهنگ کاری بی وقفه  بدون استراحت از این باور نشئت میگیرد که کار بیشتر با در آمد بیشتر همراه است. این باوری است که در مورد ماشین صدق میکند دلیلی ندارد که برای انسان نیز صادق باشد. و هم چنین این مسئله که  سخت کوش نبودن از لحاظ اخلاقی پذیرفته نیست.

وضعیت مغز ما در زمانی که استراحت میکنیم  چگونه است؟

انسان موجودی متفکر است و اگر چیزی برای تمرکز کردن نداشته باشد شروع به خیالبافی و  فکر و خیال های گوناگون میکنند. زمانی که ما برای پیاده روی های طولانی میرویم باعث میشویم ناهشیار مغز ما به فعالیت خویش برای حل مسائل بپردازد. تجربه ی آرامش این امکان را برای مغز فراهم میکند که بتواند راه حل های مختلف را باهم ترکیب کند و به نتیجه ی مطلوب برسد.

تاثیر ورزش بر قوای مغزی چیست؟  

اگر شما به استراحت به عنوان تجدید کننده ی قوای روانی و جسمی بنگرید، باید در هنگام استراحت کار مفید و خلاقانه ای انجام بدهید. ورزش گزینه بسیار مناسبی ست. من با افرادی برخورد کردم که یاد گرفته بودند چگونه استراحت کنند به ورزشکارانی حرفه ای تبدیل شده بودند. در رشته هایی مانند فیزیک و ریاضی افراد موفقی میبینیم که ورزشکاران خوبی نیز شده اند.برای مثال لیسا راندل فیزیک دان نظری صخره نوردی ماهری است و نام کوهی را در کلرادو به خاطر وی لیسا گذاشتند. این افراد یاد گرفته اند که پیاده روی و کوهنوردی قوای آن ها را تجدید و مغزشان را آرام میسازد.

شما در کتابتان از اصطلاحی تحت عنوان "بازی عمیق" یاد کرده اید که نوعی از استراحت است لطفا آن را توضیح  دهید و فوایدش چیست؟

کاری که شما با تمام وجود از آن لذت ببرید و پاداش های روانی برای شما داشته باشد. برای مثال وینستون چرچیل بعد از جنگ جهانی اول شروع به نقاشی کردن کرد. در کتاب خویش تحت عنوان "نقاشی به مثابه گذشته " به نقاشی به  صورت مناقشات سیاسی مینگرد و میگوید هر دوی این ها و نیازمند جسارت و قاطعیت هستند. شما واقعا نیاز دارید تصویر کاملی چیزی را میخواهید بکشید در ذهن خود ترسیم کنید و هم چنین نقطه ای را که میخواهید به آن برسید.

مسئله ی بسیار جالب  که  در این تحقیق به ان دست یافتید چه چیزی بوده است؟

زمانی که کار بر روی این پروژه را شروع کردم فکر میکردم که  استراحت امر منفعلی است  به  این صورت که شما فعالیتی را انجام میدهید و بعد از ان یکجا نشسته به استراحت میپردازید اما این گونه نبود و زمانی که دریافتم استراحت در واقع پرداختن به فعالیتهایی است که فرد باید با تمام وجود از آن لذت ببرد. کار و استراحت در واقع  موضوع مشترکی هستند و متفاوت نیستند. آن ها به مثابه 2 قسمت متفاوت از یکی موج هستند. هرچه بهتر بتوانید  استراحت کنید بهتر میتوانید کار کنید.