محل کار مهندس مکانیک
زمینه های استخدام و حوزه کاری مهندس مکانیک متعدد و متنوع است.

مهمترین زمینه های کاری مهندس مکانیک طراحی‌ و ساخت‌ ماشین‌آلات‌ و قطعات‌ آنها، طراحی‌ و ساخت‌ تجهیزات‌ مکانیکی‌ نیروگاه‌ها، طراحی‌ و ساخت‌ تجهیزات‌ و سیستم‌های‌ انتقال‌ و تصفیه‌ آب‌، سیستم‌های‌ مکانیکی‌ وکنترلی‌ پالایشگاه‌ها و کارخانجات‌ شیمیایی‌، طراحی‌ و ساخت‌ تأسیسات‌ حرارتی‌ و برودتی‌ ساختمان‌ها ، ساخت‌ ماشین‌آلات‌ تغلیظ‌ و بازیافت‌ مواد مثل‌ کارخانجات‌ قند، کاغذ سازی‌ ، سیمان‌، نساجی‌، نمک‌ و کنسانتره‌، طراحی‌ و ساخت‌ وسایل‌ و تجهیزات‌ حمل‌ و نقل‌ زمینی‌، دریایی‌ و هوایی‌، ساخت‌ تجهیزات‌ دفاعی‌ و ساخت‌ ربات‌ها، بازوهای‌ مکانیکی‌ و سیستم‌های‌ تولید می باشند.

بر این اساس امکان استخدام مهندس مکانیک در صنایع نظامی، هوافضا، پزشکی و داروسازی، شرکت های مشاوره ای و پیمانکاری، شرکت های نفتی (هر سال بخش عظیمی از فارغ‌التحصیلان مکانیک جذب صنایع وابسته به نفت و پتروشیمی می‌شوند) و معدنی داخلی و خارجی وجود دارد.

همچنین مهندس مکانیک می تواند به عنوان کارشناس و مشاور فنی در بانک‌ها ، شرکت‌های سرمایه‌گذاری و بیمه و شرکت‌های بازرسی و نظارت امور بین‌المللی استخدام شود. با کسب تجربه بیشتر هم می تواند وارد مشاغل سطح بالاتری مانند مدیریت پروژه، متخصص تحقیقات و مشاور شود.

استخدام مهندس مکانیک در سمت های مختلف
مهندس مکانیک در شرکت یا سازمان ها در سمت های مختلف استخدام می شود. در نتیجه بررسی آگهی های استخدام کشور، برخی از مهم ترین سمت های مهندس مکانیک که مورد نظر کارفرمایان هستند، عبارتند از:

استخدام مهندس مکانیک، استخدام کارشناس مکانیک، استخدام مدیر پروژه، استخدام کارشناس پروژه، استخدام کارشناس طراحی، استخدام کارشناس کیفیت، استخدام سرپرست کنترل کیفیت، استخدام کارشناس فنی، استخدام کارشناس تاسیسات، استخدام مدیر تولید، استخدام کارشناس تجهیزات، استخدام سرپرست تاسیسات،استخدام مهندس ناظر تاسیسات مکانیک ساختمان، استخدام کارشناس طراحی مکانیک تجهیزات، استخدام مهندس پایپینگ، استخدام سرپرست مکانیک و …

علاوه بر موارد ذکر شده در بالا، یکی از مشاغلی که یک مهندس مکانیک می تواند در آن مشغول به کار شود، کارشناس رسمی دادگستری است. یک مهندس مکانیک می تواند پس از شرکت در آزمون تخصصی کارشناس رسمی دادگستری و قبولی در آن، پس از گذراندن دوره های لازم، مجور فعالیت به عنوان کارشناس رسمی دادگستری را دریافت و مشغول به کار شود. 

وضعیت استخدام مهندس مکانیک
با بررسی وضعیت موجود و میزان درخواست های استخدام برای مهندس مکانیک از سوی کارفرماها، می توان دریافت که وضعیت بازارکار و استخدام مهندس مکانیک در شرایط فعلی از وضعیت نسبتا مناسبی برخوردار است.

به دلیل حرکت کشور به سمت توسعه صنایع مختلف و خود کفایی در آنها و از طرف دیگر با توجه به نقش مهم و کلیدی مهندس مکانیک در صنایع، می توان این پیش بینی را داشت که در سال های آینده بازار کار مهندس مکانیک از شرایط خوبی برخوردار باشد.

وضعیت استخدام مهندس مکانیک در سایر کشورها
در کنار بررسی وضعیت استخدام مهندس مکانیک در ایران، بسیاری به دلایل مختلف خواستار اطلاع از وضعیت استخدام مهندس مکانیک در سایر کشورهای جهان به ویژه کشورهای مهاجرپذیر هستند. در اینجا به عنوان نمونه وضعیت استخدام مهندس مکانیک در برخی کشورهای جهان آورده شده است :

آمریکا – پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام مهندس مکانیک بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد۹ درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

استرالیا – میزان رشد استخدام مهندس مکانیک در سال ۲۰۱۱، ۳۲.۶ درصد بوده و برای سال های آتی افزایش رشد پیش بینی شده است.


درآمد و حقوق مهندس مکانیک
با توجه به گستردگی بازارکار مهندسی مکانیک ، درآمد مهندس مکانیک در بخش های مختلف، متفاوت است. مهندس مکانیک که در بخش دولتی استخدام شده است، با توجه به قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کند. در بخش خصوصی شرایط کاملا متفاوت است. در این بخش به معیارهای تخصص، مهارت، دانش و تجربه مهندس مکانیک بیشتر توجه شده و معمولا بر اساس این ویژگی ها، میزان حقوق او تعیین می شود.

بر اساس آخرین آمار حقوق مهندس مکانیک که به عنوان کارشناس در حوزه های مختلف مشغول بکار است، در شرکتهای کوچک به طور متوسط بین ۸۰۰۰۰۰ تومان تا ۴۰۰۰۰۰۰ تومان می باشد . البته لازم به ذکر است حقوق مهندس مکانیک در شرکتها و شهرهای مختلف متفاوت است .

تحقیق بالا روی شاغلانی که در استخدام شرکت یا سازمانی (اعم از دولتی یا خصوصی) می باشند، صورت گرفته است. در مورد افرادی که کارآفرین هستند و کار مستقلی در حوزه تخصصی شان، راه اندازی کرده اند، شرایط متفاوت است و آنها با توجه به میزان فعالیت، تخصص، تلاش و پشتکارشان، درآمدهای متفاوتی دارند.

تاثیر سابقه کاری بر درآمد مهندس مکانیک در ایران
سابقه کاری عامل بسیار موثری در یافتن یک شغل مناسب و کسب درآمد و حقوق بالاتر می باشد. این در مورد در استخدام همه مشاغل از جمله استخدام مهندس مکانیک صدق می کند. اگر نگاهی به آگهی های استخدام مهندس مکانیک بیاندازید، می بینید که در اکثر آنها داشتن سابقه کاری یکی از موارد مورد تاکید کارفرمایان است . میزان سابقه کاری مورد نظر کارفرمایان مختلف از ا سال تا بیش از ۱۵ سال متغیر می باشد اما متوسط سابقه کاری لازم را می توان حدود ۵ سال در نظر گرفت.

تاثیر مهارت در استخدام ومیزان درآمد مهندس مکانیک
داشتن مهارت های شخصیتی و تخصصی در پیدا کردن سریع کار و کسب درآمد بیشتر بسیار موثر است. علیرغم وجود مشکلات استخدامی در کشور و شکایت زیاد کارجویان از نبود فرصت های شغلی کافی، یکی از مهم ترین و شاید بتوان گفت اصلی ترین دلیلی که باعث می شود یک کارجو نتواند سریع شغل مناسب و مطلوبی را پیدا کند، نداشتن مهارت و دانش کافی می باشد.

بسیاری از کارجویان تنها به درسی که در دانشگاه خوانده اند (که عموما فقط مطالبی تئوری می باشند) اکتفا کرده و خود را برای ورود به بازارکار آماده نمی کنند. البته شاید مشکل اصلی به روش های آموزشی دانشگاه های کشور برگردد ولی هر فردی خود نیز می تواند برای پیشرفت و رشد فردی اش قدم بردارد.

بنابراین اگر یک مهندس مکانیک می خواهد سریع شغل مناسبی پیدا کند باید مهارت های خاصی را دارا باشد. برخی از این مهارت ها، فردی و شخصیتی می باشد از جمله : توان مدیریت زمان، داشتن دقت بالا، توان حل مساله ، داشتن خلاقیت، توان برنامه ریزی و ….

گروه دیگری از مهارت های لازم مهندس مکانیک تخصصی می باشد از جمله داشتن تسلط به زبان انگلیسی، مهارت های نرم افزاری، مسلط به طراحی، مهارت مدیریت پروژه، آشنایی با سیستم ها و قطعات و ….(برای دیدن اطلاعات کامل از این مهارت ها کلیک کنید(

بررسی و تحقیقات نشان داده است که هر چه دانش و مهارت یک مهندس مکانیک افزایش یابد، فرصت های استخدامی بهتر و به دنبال آن درآمد بالاتری برای او مهیا می گردد. به عنوان مثال مهندس مکانیک که دارای سطح تحصیلات بالاتر و فارغ التحصیل از دانشگاه های معتبرتر است، سریع تر از سایر کارجویان، کار پیدا کرده و و درآمد و حقوق بیشتری دریافت می کنند.

درآمد مهندس مکانیک در برخی کشورهای جهان
بسیاری از افرادی که می خواهند به کشور دیگری مهاجرت کنند، قبل از هر چیزی وضعیت درآمدی شغل خود در آن کشور را بررسی می کنند. در این بخش درآمد و حقوق مهندس مکانیک (در سال ۲۰۱۵) به صورت سالیانه در کشورهای آمریکا، استرالیا، کانادا و انگلستان که از کشورهای مهاجرپذیر در دنیا هستند، مورد مقایسه قرار می گیرد.

در اینجا درآمد سالیانه مهندس مکانیک براساس دلار آمریکا مبنای مقایسه قرار گرفته است. در نمودار زیر تفاوت درآمد سالیانه مهندس مکانیک در این کشورها را می توانید مشاهده کنید :

البته باید به این نکته توجه داشت که برای انجام یک مقایسه کامل بین درآمد مهندس مکانیک در کشورهای مختلف باید عوامل دیگری از جمله هزینه های زندگی (غذا، هزینه مسکن و …)، تورم و … نیز مد نظر قرار گیرد. برای این کار می توانید از سایت های اطلاعاتی که در این زمینه در اینترنت موجود است و اطلاعات کاملی در خصوص نحوه زندگی در کشورهای مختلف ارائه می کند، کمک بگیرید.